Ayasoyfa'nın her yerde ibadete açılması ile ilgili de konuşan Erdoğan 'Milletimizin yüreğindeki 86 takvim bere olan Ayasofya’nın 24 Temmuz Cuma günü sahiden ibadete açılması bayram sevincimizi daha da artırmıştır. bu vesileyle Ayasofya’nın bitmiş ibadete açılmasını gölgelemek için başlatılan kimi tartışmaları art niyetli bulduğumu da açıkça belirtmek istiyorum' ifadelerini kullandı. Erdoğan konuşmasının devamında ise AK Parti teşkilatına manâlı bir uyarıda bulunarak 'Kendini milletin üstünde görebilen, gönül yıkan, hizmete yönelmek yerine dar kadroculuk yapan AK Parti teşkilat mensubu olamaz' dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti'de telekonferans yöntemi ile gerçekleştirilen bayramlaşma töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Kabe mahzun kaldı. Aynı şekilde dünyanın dağıtılmış yerlerinde cefa altında hayatlarını sürdüren kurban bayramını da bu şekilde sürdüren kardeşlerimizi bulunuyor. İslam düşmanlığı nedeniyle hayatları az daha zindana dönen kardeşlerimiz var.

Kurban Bayramının dünyanın neresinde olursa olsun can sıkıntısı ve acımasızlık aşağıda yaşamış tüm Müslümanların kurtuluşuna uyanışına vesile olmasını temenni ediyorum.

Bölgemizdeki ve dünyadaki koşullar göz önüne alındığında hamdolsun ülkemizde huzur içinde bir Kurban Bayramı kavrama ediyoruz.

Milletimizin yüreğindeki 86 yıllık yara olan Ayasofya’nın 24 Temmuz Cuma günü gerçekten ibadete açılması bayram sevincimizi daha da artırmıştır.

bu vesileyle Ayasofya’nın tekrar ibadete açılmasını gölgelemek için başlatılan kimi tartışmaları art niyetli bulduğumu da maddeler halinde sıralamak istiyorum.

AK Parti teşkilatları olarak özetle ‘CILALI’ diyerek ifade ettiğimiz temizleme maske uzaklık kurallarına uygun olarak bayramı yaşıyoruz. İnşallah bundan sonraki bayramlara çok da hoş bir iklimde ümmet olarak sıkıntılarımızı çözmüş şekilde insanlık olarak da barışı ve dayanışmayı tesis ederek kavuşacağız.

Attığımız her adımda hasbi niyetle hareket ettiğimiz için daima dua aldık uzaklık kat ettik. AK Partiyi var eden de bugüne dek ayakta tutan da milletimize ve insanlığa bu hasbi mücadeleyi sürdüreceğini göstermesidir.

Her bir arkadaşımın gece gündüz uyku tutmaması gerekiyor. Kendini milletin üstünde gören. Gönül galip gelmek yerine gönül yıkan hizmete ve ülfete yönelmek yerine sıcacık kadroculuk yapan. Toparlamak yerine dışlayan kişiden AK Parti teşkilat mensubu olamaz.

Dostlarımızı artıracağız düşmanlarımıza karşı da onları azaltacağız.

Milletimizin gönlünü kazanmamış desteğini elde edememişsek yaptığımız diğer işlerin ne önemi olabilir ki?

Kesinlikle zaferle değil seferle mükellefiz. Fakat unutmayın biz bununla birlikte kuruluşundan yaklaşık 1 sene sonra iktidara gelmiş bir partiyiz. Seferimizi zaferle de taçlandırma imkanı bulduk. O günden beri de hamdolsun her zaman iktidarda kalmayı sürdürdük.

Ne vakit partilerden bir parti haline dönüşür, kişisel ve zümrevi hesaplarımızı davamızın önüne çıkartırsak işte o gün misyonumuzu kaybettik demektir.

Ne süre arkamızdaki dua ordusunun ‘amin’ nidaları kesilmeye başlarsa işte o gün gittiğimiz yolu ve kendimizi sorgulamamız gereken vakitteyiz demektir.

Ne vakit mazlumların ve mağdurların yönünü bize yok de başkalarına döndüğünü görürsek işte o gün aslında hüsrandayız demektir.

Rabbim bizleri böyle bir akıbetten muhafaza eylesin diyorum.

Son dönemde MHP ile birlikte kurduğumuz ayrıca ilave destekler aldığımız cumhur ittifakının başarısının ardından de benzer kavrama vardır.

Millerimize bu güveni vermeyen partiler ise 18 yıldır ne yaparlarsa yapsınlar belirtilen seviyelerin üstüne çıkamadılar çıkamıyorlar.

Ülkemizin ve halkımızın geleceği ile ilgili kritik tartışmalara bakın. Hepsinde de biz milletimizin safında yer aldık.

Karşımızdakiler sırf bize husumetleri sebebiyle sürekli bir yerden bir yere savrulup durdular.

Tek görevi AK Partiye ve şahsıma husumet olan bu siyaset tarzının etkilediği her bireyi büyük ve dinç Türkiye davasına kazandırmak için çok çalışmamız gerekiyor.

İftira ve fitne ateşini inşallah gönül seferberliği ile söndüreceğiz.

Sancak ayakta kaldığı müddetçe çaba sürüyor demektir. Siz en önde en enerjik şekilde yürüyeceksiniz ki partimize gönül vermiş kardeşlerimiz ardından gelsin.

AK Parti bayrağını her zaman daha yukarı dikmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Büyük kongremizi yeni bir şahlanış miladı haline dönüştürmek istiyoruz.