Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde bugün çifte bayram neşesi yaşanıyor. Kurban Bayramı'nın ilk günü kılınan cuma namazı sebebiyle Ayasofya-i Kebir Camii'nde vatandaşlar büyük bir ilgi gösterdi.

Camiye girişler kontrollü yapılırken, içeride yer bulamayan vatandaşlar, meydanda belirlenen alanlara seccadesini sererek namazını kıldı. Namaz kılanların içinde kadınların da olduğu görüldü.

Vatandaşlar camiyi ziyaret etti

Cuma namazından sonra Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ni görmek için meydandan ayrılmayan vatandaşlar, polisin koridor biçiminde oluşturduğu bariyerlerden geçerek kontrollü şekilde camiye alındı.

Vatandaşlar camide de namaz kılıp, dualar etti. Bazı ziyaretçiler de cep telefonlarıyla anı fotoğrafları çekti. Vatandaşların yanı sıra kafileler halinde Sultanahmet'e gelen turistler de rehberler eşliğinde Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ni ziyaret etti.

bu arada polisler ve emniyet görevlileri, vatandaşları ve turistleri, sosyal mesafeye uymaları ve maske takmaları konusunda uyardı. Temizleme görevlileri de cami içi ve çevresinde egzersiz yaptı.

Aileler, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ve Sultanahmet Camisi'ni bakmak için alana geldiklerini açıklama etti.

Ayasofya'da 86 yıl daha sonra birincil bayram namazı

 

Bakan Albayrak'tan Kurban Bayramı mesajı

 

Cumhurbaşkanı'ndan askere bayram telefonu