Türkiye ile dış ticareti 22 milyar doları bulan Çin'de bir takım firmalar şu sıralar diken üstünde. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma dosyası, alacak davası ve haciz kararlarına kadar, taraflar arasında bir sene önce baş bildiren kriz şöyle gelişti: Çinli firmalarla 10 yılı aşkın bir süredir ticaret yapan, eski eşi de Çinli olan Adem Oral, 6 yıl önce de Çinli Piyi Textile ve Huifeng Warp Knitting firmaları ile iş yapmaya başladı. Taraflar arasındaki ticari ilişki sıkıntısız devam etti. Alınan kumaşların ödemesi düzenli yapıldı. Oral’ın anılan firmalarla ile görüşmelerine, Çinli Huiting Wang isimli biri de eşlik etti. Iki Taraflı oluşan güvenle birlikte açık hesap çalışılmaya başlandı.

ÖDEME GELMEDİ

Kriz de, bu süreçten daha sonra ortaya çıktı. Oral, sahibi olduğu United İç ve Dış Tic. AŞ. namına yüklü alımlar yaptı. Yapılan görüşmelerde ödemenin belli bir süre sonradan yapılması kararlaştırıldı. Oral, kendi şirketi haricen üç şirket adına daha alım yaptı. Oral, Mersin, Tokat ve Kırıklareli’nde kurulu bulunan şirketler namına yapılan bez alım sözleşmelerini de ‘yetkili’ olarak imzaladı. Çinli firmaların yola çıkardığı yüzlerce TIR’dan oluşan kumaşlar Türkiye’ye ulaştı. Fakat kararlaştırılan tarihler geçse de ödeme yapılmadı. Çin firmaları, sözleşmelerde imzası olan Oral ile yürüttükleri görüşmelerden sonuç alamayınca bir yanlamasına alacak davası açarken, bir yanlamasına savcılığa başvurdu.

HAYALİ FİRMALAR

Savcılık, tonlarca kumaşın alıcısı görünen Mersin, Tokat ve Kırklaerli’deki firmaların sahipleri için bilgi istedi. Polisler yaptıkları araştırmada anılan adreslere gitti. Ekipler, gittikleri adreste elleri abes döndü. Kırklareli Vize’deki Kayıtbay Dokuma’in sahibi H. Ç.’nin oğlu, babasının bekçi olduğunu herhangi bir şirket ile de ilgisi olmadığını söyledi. 3 ildeki firmalar adına mülk alımının yapıldığı tarihte demin kurulmadıkları, yalnızca yaptırılan birer kaşe ile işlemlerin yapıldığı anlaşıldı.

Çin firmalarının avukatı Umut Metin, müvekkillerinin sistematik bir biçimde zarara uğratıldığı görüşünde. Metin “Edindiğimiz bilgilere göre bu sorunu yaşayan Çin firması sayısı 10’a yakın. Bu şart, birçok Çin firmasını tedirgin etmiş durumda” dedi.

ŞİRKET MERKEZİ ANLAMSIZ

Çinliler, savcılık soruşturması yanı sıra alacağın tahsili için de harekete geçti. United isimli şirkete karşı açılan alacak davasını şampiyon Zhejiang Huifeng Warp’ın avukatları, tahsilat için hacze gitse de elleri manâsız döndü. Sürekli adres değiştiren şirketin, adresine gidildiğinde haczedilecek bir mülk bulunamadı. Yüklü alımlar yapılan şirketin İstanbul Esenyurt’taki adresine gidildiğinde ise kapısına ‘kiralık’ ilanı asılı boş bir dükkanın olduğu görüldü.

‘BATIK DURUMDAYIM’

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma zarfında ifadesi alınan Adem Oral ise kimseyi dolandırmadığını öne sürdü. Tokat, Mersin ve Kırklaerli’ndeki firmalar namına yapılan alım sözleşmelerindeki imzaların ise kendisine ait olmadığını söyleyen Adem Oral, sahibi olduğu şirketin batık durumda olduğunu dile getirdi.

(Özgürlük)