Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, emekli askeri dominant albay Ahmet Zeki Üçok'un, sosyal medya hesabından 15 Temmuz sürecinin sorumlusunun, "Genelkurmay Başkanı olduğu, yargılanması gerektiği" yönünde paylaşımlarda bulunduğu aktarıldı.

3 YILA KADAR HAPSİ İSTENMİŞTİ

AA'da yer alan habere kadar bir internet sitesine verdiği söyleşide de Üçok'un, komuta kademesinin darbecilerle birlikte hareket edeceği yönünde sezgi oluşturmaya yönelik beyanda bulunduğu ifade edildi. İddianamede, Üçok'un, atılı suçtan 6 aydan 3 yıla dek hapisle cezalandırılması istenmişti.

"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SINIRLARINI AŞIYOR"

Ankara 20. Asliye Cinayet Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasında, müştekiler Ulusal Savunma Bakanlığı avukatı Özel Okumuş ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın avukatı Samet Can Olgaç ile sanık Üçok'un avukatı Uğbitkiler Altun hazırlanmış bulundu. Avukat Aydınlatılmış, sanığın söylemlerinin açıklama özgürlüğü sınırlarını aştığını belirterek, cezalandırılması başvurusunda bulundu.

MAHKUMİYET ISTEK ETTİLER

Avukat Olgaç da Yargıtay içtihatları göz önüne bulundurulduğunda Üçok'un üzerine atılı suçu işlediğinin değişmez olduğunu bildirdi ve sanık hakkında mahkumiyet kararı verilmesini istedi.

6 AY 7 GÜN HAPİS VERİLDİ ERTELENDİ

Sanık avukatı ise müvekkilinin kullandığı sözlerin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savunarak beraat talebinde bulundu. Taleplerin dinlenilmesinin gerisinde hükmü açıklayan Baskın Celal Savaş, emekli askeri başat albay Üçok'un, Askeri Cinayet Kanunu'nun 95/4'üncü maddesinde açıklanmış, "Astlık-üstlük münasebetlerini zedelemeye, amir ya da komutanlara karşı güven hissini değil etmeye matuf olarak alenen tahkir veya tezyif edici fiil ve hareket" suçundan 6 ay 7 gün hapis cezasına hükümlü edildiğini açıkladı. Üçok'un cezasının ertelenmesi kararlaştırıldı.

sizlere hepsigundem.com farkıyla sunulmuştur