Türkiye yeşil enerji alanında ihtilal özelliğinde bir adım atıyor. Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği uygulamak isteyen vatandaşlara özel tarife geliyor. Elektrik tüketicileri ağustos ayı itibariyle isterlerse ‘Yeşil Enerji’ tarifesine geçebilecek. Yeşil Tarife’nin (YETA) 1 Ağustos yani bugün itibarıyla devreye alınacağını aktaran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, şunları söyledi:

TEŞVİKLER SÜRECEK

“YETA baştan sona vatandaşlarımız, talepleriyle politikalara istikamet verecek. Talep arttıkça yatırımlar da artacak. YETA sektörün sürdürülebilirliğini sağlayacak.” Yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik kurulu gücünün ilk 6 ayda yüzde 46’ya yükseldiğini hatırlatan Dönmez, “Daha artı yenilenebilir anlayışıyla yatırım ve teşviklerimizi sürdüreceğiz. Yeşil Tarife’yle yenilenebilir enerjide büyük dönüşüme yeşil ışık yakmış olacağız” dedi.

YAZILI BAŞVURUYLA GEÇİLEBİLECEK

Vatandaşların yeşil tarifeye nasıl geçeceğine ilişkin de data veren Dönmez, “Vatandaşlarımız yazılmış olarak ilgili miktar şirketine başvuruda bulunarak ‘Yeşil Tarife’ye geçebilirler. Istek tarihinin içinde bulunduğu dönem sonundaki faturayı peşine düşüp takip eden birincil fatura döneminde yeni tarifelerini kullanmaya başlayabilecekler” diye konuştu.