Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, bugün yayımlanan yazısında sözlerine "CHP’den cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin kurultaydaki gelişmelerden sonra arkadaşlarıyla bir şart değerlendirmesi yaptığı, bunun sonucunda ‘’ CHP ilkelerine alt bir parti kurulması kararı aldıkları öğrenildi" diye başladı.

Sözlerine "İnce’ye yakın bir isim ‘partinin kuruluşunun 15 Eylül’de açıklanacağını’ söyledi. Partinin kuruluşunun Hakkâri’de bildiri edileceği de bir diğer bilgi olarak belirtiliyor" diye devamlı Bayer, şunları kaydetti:

"CHP’den ‘dışlanmış, küstürülmüş, tepkili’ bir takım isimlerin parti kuruluşunda yer alacağı belirtilirken, geçmişte İnce’nin yanında yer alan bazı isimlerin de İnce ile hareket edeceği açıkça açıklama ediliyor.

‘Nasıl bir parti’ sorusuna şu yanıt verildi: ’Atatürkçü, laik, ortanın solu, ulusal değerlere ast bir parti... CHP’nin yapamadıklarını yapacak bir parti... Üç-beş oy için kendi ideolojisinden imtiyaz vermeyen Atatürkçü bir parti...’

Halkın talebi konusunda bir egzersiz var mı? ’Halktan bir istek gelmeseydi, böyle bir çalışma yapılmazdı. Yapıldı ancak ilk ankette oy oranı 12.4 çıktı. O nedenle Hakkâri’den Edirne’ye herkesle kucaklaşacaklarını söylüyor Sayın İnce.’

‘Ulusal parti’ adını sordum. ’Bunları Sayın İnce açıklayacak’ cevabını aldık."

'İnce parti kuruyor' iddialarına CHP'den birincil cevap