Samsun'un İlkadım ilçesi Güzeldere mevkiinde kurulan kurban pazar yerinde, dün mezbahaya götürülen takriben 800 kilo ağırlığındaki boğa, gözü açılınca ürküp, kendisini sağa sola atarak sahibinin elinden kurtuldu.

Bariyerleri aşan boğa, park halindeki hafif ticari aracın üzerine çıktı. Aracın ön tampon, kaput ve tavan kısmında hasar meydana geldi. Yere düşen boğa güçlükle sakinleştirildi.

Olayı görebilen Şevket Sami Saydam, kurbanlık boğanın kesim için götürürken gözündeki bağın açılmasıyla ürktüğünü söyleyerek, "Hayvan ürkünce çevrede kalabalık olduğu için bir anda sağa sola saldırmaya başladı. Herkes kaçıştı hayvan daha sonra aracın önünden üstüne çıktı. Sonra da yanına düştü. Kasaplardan biri yanaştı, yakaladı, ardındaki gözünü yeniden bağlayıp kesim alanına götürdü. Araçta zarar oluştu. aniden hayvan aracın üstüne çıktı, biz de görür görmez çok şaşırdık. En son hayvanın sahibi arabulucu yaptıracağını söyledi anlaştılar" dedi.

ARACIN SAHİBİ: YAZIK OLDU ARACA DEDİM, BİR BAKTIM VASITA BİZİM

Hafif ticari aracın sahibi emekli Veysel Yaşar (56) o anları anlattı. Yaşar, "Kurban kesmek için oraya gitmiştik. Sonra bir baktık boğa kaçıyor. Boğayı arabanın üzerinde gördüm. 'Araba harap yazık olmuş arabaya' dedim bir baktım oysa bizim arabaymış. Jandarmada oradaydı geldi zabıt tuttuk. rakip da zaten 'biz ödeyeceğiz zararı' dediler böylece anlaştık. Eğer zararı karşılamazlarsa mahkemeye veriliyormuş konu. Kaskoya da sorduk bize 'Mahkemeye verilip hayvanını sahibinden alınır zararın karşılığı' dediler ama biz bunu istemedik. Kurbanlığın sahipleriyle anlaştık. 'Ne çıkarsa harcama karşılayacağız' dediler. Aracın tavanı ezildi, tampon aynalar, ön cam gitti. Kaputta da zarar var. İlk bakışta takriben 8 bin TL'lik zarar olduğunu söylediler. sonra ne çıkar masraf bilmiyoruz araç şu an tamir için serviste" ifadelerini kullandı.

''ARACI BİR AY ÖNCE ALMIŞTIK''

Aracı daha bir ay önce satın aldığını söyleyen Yaşar, "Hayvanın gözü kapalı olduğu kaçmaya çalışırken bizim araca eşit gelip atlamaya çalışıyor üstüne çıkıyor. Yapacak bir şey değil. Cana geleceğine mala gelsin. Bu da Allah'tandır ne yapalım. İlginç bir durum. Sahipleriyle medeni bir şekilde anlaştık sonuçta. Orada insanlara da saldırabilirdi. Gelen mala gelsin manâlı değil. Yeter oysa insanlara bir şey olmasın. Arabulucu da daha bir ay önce almıştım. Böyle bir olay oldu. Nasip kısmet ne diyelim. Bayramda bir yere gidemedik vasita olmadığı için evde kaldık" diye konuştu.