AFAD verilerine kadar Malatya'nın Hekimhan ilçesinde saat 08:33'te yerin 6.99 kilometre derinliğinde 3.9 büyüklüğünde bir yer sarsıntısı meydana geldi. Deprem sonrası açıklama yapan Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, "Yer Sarsıntısı Malatya Fayı üstünde oldu, DAF ile ilgili yok. Bu fay da uzun zamandır enerji biriktiriyor" uyarısında bulundu.

Görür, yaptığı ikinci paylaşımda ise "2018 J Seismol yayınlarına göre Malatya Fayı 7.4 büyüklüğüne varabilecek deprem üretebilecek kapasitededir" dedi.

“UZUN ZAMANDIR ENERJİ BİRİKTİRİYOR”

Depremin 6.99 kilometre derinliğinde olduğu aktarılırken Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür manâlı bir uyarıda bulundu.

sosyal medya hesabından paylaşım yapan Görür, şu ifadeleri kullandı:

* Arkadaşlar, bu sabahtan Malatya, Yeşilpınar/Hekimhan'da olan 3,8'lik ufak yer sarsıntısı Malatya Fayı üzerinde oldu, DAF ile ilgili yok.

* Bu fay da uzun zamandır enerji biriktiriyor. Sevgiler.

“7.4 BÜYÜKLÜĞÜNE VARABİLECEK YER SARSINTISI ÜRETEBİLECEK KAPASİTEDE”

Prof. Dr. Görür, yaptığı ikinci paylaşımda şunları belirtti:

* Arkadaşlar, bazı izleyicilerim Malatya Fayı hakkında bilgi istiyorlar. Bu fay son zamanlarda Munzur Üniversitesi öğretim üyesi Taylan Sancar vd göre uzun uzadıya çalışılmaktadır.

* 2018 J Seismol. Yayınlarına kadar Malatya Fayı 7.4 büyüklüğüne varabilecek yer sarsıntısı üretebilecek kapasitededir.

* Bu hesaplamayı yazarlar bu fayın son 10 bin sene içerisinde üretmiş olduğu 4 yer sarsıntısı verisine dayanarak yapmışlardır.

300 bin araç Bodrum'a giriş yaptı

NASA, Salda Gölü'nü Mars'taki kratere benzetti

Kraliyet Sarayı'nda 9 çanta uyuşturucu