Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün gece Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bayram öncesinde öncelikle esnaf elde etmek üzere tüm vatandaşlara müjdesi olduğunu, o kadar fazla faaliyet ve hizmette yıl ardına kadar ödenti indirimine gidildiğini bildirmişti.

Bugün Resmi Gazete'de de yayımlanan kararla birlikte KDV indirimlerinin uygulandığı sektörlerden birisi de yeme-içme hizmetleri oldu. Laf konusu işletmelerde KDV oranı 2020 ardına kadar yüzde 8'den yüzde 1'e düşürüldü.

Yeme içme sektöründe KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesi keyifle karşılandı. Salgından en çok etkilenen sektörler arasında yer aldıkları bildiren sektör temsilcileri, sektöre "can suyu" olarak nitelendikleri kararla birlikte fiyatlarda da indirime gideceklerini bildirdi.

"Restoranlarda fiyatlar düşecek, cirolar artacak"

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kararın sektöre hayırlı olmasını diledi.

Yeni müşteri korona virüs (Kovid-19) salgının en çok etkilenen sektörlerin başında geldiklerini dile getiren Bingöl, "Bu iyileşme sektörümüz için can suyu niteliği taşıyor." dedi.

Yıllardır gerek medya yoluyla yaptıkları açıklamalarda, gerekse ilgili makamlarla gerçekleştirdikleri görüşmelerde yüzde 1 KDV ile aldıkları eti yüzde 8 oranla sattıklarını dile getirdiklerini anlatan Bingöl, bu konunun yıl ardına kadar çözüme kavuştuğunu söyledi.

Bingöl, restoranlarda KDV indirimiyle yüzde 7'lik indirim uygulayacaklarını kaydederek, "Bu indirimimiz sayesinde cirolarımızda yüzde 20-30 aralığında artış bekliyoruz. İki milyon insanın istihdam edildiği, yıllık takriben 140 milyar liralık bir hacme ulaşan sektörümüze bu engebeli süreçte son derece manâlı bir destek sağlandı." dedi.

Ramazan Bingöl, söz konusu destek sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a teşekkür etti.

"Sektör adına çok ıslak bir gelişme"

Gastronomi Turizm Derneği Üyesi Ahmet Sait Tütünci, KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesinin sektör adına çok manâlı bir gelişme olduğunu belirterek, salgın sürecinden sonradan darboğaza giren gıda sektörü için canlandırıcı etkisinin olacağını söyledi.

İndirimin, sektörde ciro üzerinden en az yüzde 7'lik bir teşvik etkisi oluşturacağını dile getiren Tütünci, "KDV indirimiyle sektörümüzde nitelikli ürün kullanımıyla rekabetin üst seviyeye taşınacak, zinde rakipler bir uçtan bir uca yeni enerjik firmalar ortaya çıkabilecektir." dedi.

Tütünci, KDV indirimiyle Türkiye'nin en fazla istihdam karşılayan, onlarca sektörü direkt etkileyen yeme-içme hizmetlerinde önemli bir ilerleme sağlanacağını kaydetti.

Kararın haksız rekabeti ortadan kaldıracağını, merdivenaltı imalat yapan firmaların ürünlerinin miktar zincirinde yer alamayacağını vurgulaya Tütünci, "Nihayetinde kaliteden imtiyaz vermeyen firmaların ürünleri ön plana çıkacak ve kayıtdışı üretimin de önü indirilmiş olacaktır." diye konuştu.

Albayrak: KDV ve iş yeri stopajında indirime gittik

 

Türkiye ekonomisi V biçiminde toparlanıyor

 

Varank: Kovid-19 tanısı için yeni bir sistem geliştirildi

 

Korona virüs salgını BES'i büyüttü