Normalleşme adımları zarfında takriben 4 aylık ara sonrası Türkiye ile Rusya arasında tarifeli gezgin uçuşları bugün itibariyle her yerde başladı. Bu dahilinde Türk Hava Yolları, birincil seferini gece saatlerinde başkent Moskova’ya gerçekleştirdi. THY’nin aylar sonradan Moskova’dan havalanan TK412 sefer sayılı birincil tarifeli gezgin uçağı ise sabaha aleyhinde 05.00’te İstanbul Havaalanı’na ulaştı.

Uçağın körüğe yanaşmasının akabinde terminale antre yapan yolcular, termal kamera kontrolünden geçtikten daha sonra pasaport işlemlerini gerçekleştirerek yurda antre yaptı. Gerçekleştirilen birincil seferde uçağın takriben 180 yolcusuyla bütün koltukları dolu olarak İstanbul’a geldiği öğrenildi.

Rusya ile başlatılan uçuşlar zarfında birincil etapta 10 Ağustos’a değin İstanbul ve Ankara’ya; ardından ise Antalya, Bodrum ve Dalaman’a uçuşların başlaması planlanıyor.

2019 verilerine tarafından Türkiye’yi ziyaret eden yabancı ziyaretçiler sırlamasında 7 milyon ile birincil sırada Rus turistler yer alıyor. Uçuşların başlamasıyla birlikte artacak istek doğrultusunda turizme manâlı bir katkı maddesi sağlanması bekleniyor.