Milliyet'ten Önder Yılmaz'a açıklamalarda yer alan Ulus Denetçiliği Kurumu (KDK) Başkanı Asalet Malkoç, "Geçmiş altı ay boyunca aldığımız dilekçe dek bu sene başvuru formu aldık. Vatandaşlar, 'yanlış yaparsan ombudsmanlığa giderim' diyor. Türkiye’nin demokratikleşmesi namına güzel bir gelişme. Verdiğimiz kararlarla asgari 150 bin dosyanın mahkemeye gitmesini önledik" ifadelerini kullandı.

Pandemi sürecini değerlendiren Malkoç, başvuruların katlanarak arttığını, fakat çözüm refleksinin de aynı oranda hatta daha artı olduğunu dile getirdi. Malkoç, şunları söyledi:

'2020’nin yedinci ayında 100 bin tatbik aldık'

"Pandemide kullanım sayısı 100 bini buldu. 2019 temmuzda uygulama 11 bin idi. 2019 boyunca aldığımız başvuru sayısı ise 20 bin olarak gerçekleşti. Acilen 2020’nin yedinci ayında 100 bin başvuru formu aldık.

Başvuruların birçok bankalara ilişkindi. Banka işlemleriyle alakalı 85 bin kullanım aldık. Fakat bunun 60 binini tez çözüme kavuşturup karara bağladık. Bunun için bankalarla müzakereye oturduk. Ziraat, Irk ve Vakıfbank ilk kez almak üzere bankacılarla görüşmelerde vatandaşın sorunlarını nasıl çözeriz, görüştük. Sosyal bir dayanışma sergiledik daima beraber.

'İdari yargının yükünü hafifletiyoruz'

Toplumun her kesimiyle diyalog kurduk. Bireysel dosyaları çözüyoruz ama bizim verdiğimiz karar diğerlerine misal oluyor. Mahkemeden farkımız bu. Gerçekte yeni alan açıyoruz. İdareye diyoruz ama, ‘bu olayda tavrın şu lakin öyle bakma şöyle bak, uygulamanı şöyle değiştir’ diyoruz ve öyle oluyor, sorun bize gelmeden çözülüyor. Bizim en büyük katkımız yönetimle ilgili yargının yükünü hafifletiyoruz. Bizim verdiğimiz kararlarla 2019’da asgari 150 bin dosyanın mahkemeye gitmesini önledik. Az bir şey değil."