Avrupa Komisyonu, Fransız ilaç devi Sanofi ile geliştirecekleri mümkün bir Kovid-19 aşısı için 300 milyon dozluk arz anlaşması yaptığını duyurdu. Uzlaşma, diğer tüm AB ülkeleri için de aşı satın alma seçeneği sunacak.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen sosyal ağ hesabı üzerinden yaptığı açıklamada anlaşmayı, "Bugün, Avrupalıların gelecekteki bir koronavirüs aşısına erişiminin sağlanması için Sanofi ile önemli bir adım attık" sözleriyle duyurdu.

Leyen keza açıklamasında, "Bugün hangi aşının işe yarayacağını bilmesek de, Avrupa, değişik teknolojilere dayanan çeşitlendirilmiş bir gelecek vaat eden aşı portföyüne yatırım yapıyor" dedi.

Mayıs ayında Fransız ilaç devi Sanofi'nin Kovid-19 aşısı bulununca başlangıçta ABD'nin bundan faydalanacağını açıklamasın arkasından Avrupa Birliği yetkililerinden tepki gelmiş, Avrupa Komisyonu, Covid-19 aşısına 'herkesin eşit bir şekilde erişebilmesi gerektiğini' duyurmuştu.

öte yandan geçtiğimiz gün de İngiltere, Sanofi ve GlaxoSmithKline kadar geliştirilecek olası bir Kovid-19 aşısı için 60 milyon dozluk anlaşması yaptı.

Bu Vesile Ile AB ve ABD aşı çalışmaları henüz yarım kalmış olsa bile yaptıkları anlaşmalarla tedarikte öncelik kazanmış oldu.

DSÖ korkutucu virüs rakamlarını açıkladı