Ölçme, Seçme ve Yatırma Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavları'nın (YKS) son oturumu olan Tanıdık Olmayan Dil Testi, 17.45 itibarıyla sona erdi. Bu sınavın ardındaki hafta sonu 81 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağı sona erdi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçları 28 Temmuz'da açıklanacak
Yağmur Mislina Kılıç'ın YKS için yaptığı Mabel Matiz paylaşımı, sosyal medyada gündem oldu
Son Dakika: İstanbul'da çıkan orman yangını teftiş altına alındı

SINAVDA 80 SORU YER ALDI

Üniversite adayları, YKS'nin ilk oturumu olan Esas Tatminkarlık Testi'nin (TYT) dün, ikinci oturum Alan Tatminkarlık Testleri'nin (AYT) de bugün tamamlanmasının arkasından üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testi (YDT) heyecanını yaşadı.

Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak sınavda toplam 80 soru yer aldı. Yüz yüze eğitim gördükleri konulardan sorumluluk sahibi olan 2020-YKS adaylarına 12. sınıfın ikinci dönem konularından soru sorulmadı.

SINAVDA KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ

Bina ve okulların, sınavdan önceden ayrıntılı temizliği yapıldı ve dezenfekte edildi. YKS'nin her oturumunda, koronavirüs önlemleri zarfında adaylara imtihan binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtıldı. İsteyen adaylar, dezenfektanlarını yanlarında getirdi. Imtihan görevlilerine de maske ve dezenfektanla birlikte lateks eldiven de dağıtıldı.

İsteyen adaylar ve görevliler, maske ve siperlikleriyle sınava geldi. Bilim Kurulu'nun önerisi doğrultusunda imtihan salonuna geçip sırasına oturduktan daha sonra adaylardan istek edenlere sınav boyunca maskelerini çıkarma imkanı tanındı.

Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi gözetmek için adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmadı. Adaylar sınav binalarına girişte ve imtihan bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için görevliler göre yönlendirildi. Kovid-19 durumu olan adaylar tüm sınav merkezlerinde hazırlanan değiştirme binalarda ayrı salonlarda sınava alınıyor.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI DA 18.30'DA SONA ERDİ

Öte yandan, Yükseköğretim Kurumları Sınavı nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması da 18.30 itibarıyla sona erdi.

sizlere hepsigundem.com farkıyla sunulmuştur