Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizm amaçlı villa, konut ve apart daire kiralama işlemini yolculuk acentelerinin yapması gerektiğini belirterek, "Yolculuk acentaları dıştan, birey veya bir takım esnaflar yoluyla yapılmaya başlanan bu belgesiz etkinlikler, birçok sorunu bir araya getirmekte, maalesef çoğu dolandırıcılığa da açık kapı bırakmaktadır." dedi.

Bağlıkaya, yaptığı açıklamada, son günlerde küresel salgın ortamının oluşturduğu alternatif konaklama arayışının villa, konut ve apart daire kiralama işinin bir turizm faaliyeti olup olmadığına ilişkin soruları her tarafta kamuoyunun gündemine taşıdığını söyledi.

Laf konusu hizmetin kira ilişkisi kapsamında olup olmadığını saptamak için ilk kez villa kiralama faaliyetinin özünü ve niteliğini göz önünde bulundurmak gerektiğini dile getiren Bağlıkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Faaliyetin içeriği tüketiciye sunulan turizm amaçlı bir konaklama hizmetinden ibaret olduğu için bu işlemin Borçlar Kanunu'nda düzenlenen kira ilişkisine dair hükümler çerçevesinde değerlendirilmesi muhtemel görünmüyor. Keza yapılan kiralamaların, yazlık bölgelerde gerçekleşmesi ve tatil amaçlı konaklama hizmeti sağlanması amacıyla yapıldığı düşünüldüğünde, bunun bildiğimiz anlamda bir kiralama işlemi olmadığı, bir turizm ürününün sunulması ve pazarlanması olduğu aşikardır.

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, kanunun, uzun süreli bir amaca özgülenmemiş 6 aydan eksik süreli kullanımları kiracılık ilişkisi olarak tanımlamadığını belirterek, "Dolayısıyla kira ilişkisi olmayan bu faaliyetin aslında tüketiciye sunulan bir turizm ürünün pazarlanmasından ibaret olduğu açık." diye konuştu.

Lüks villada mesafeli tatilin geceliği 10 bin euro

 

Bağlıkaya, hizmetin gezi acentelerine münhasır bir turizm ürünü olması nedeniyle, hizmeti icra eden şahısların de doğal olarak seyahat acentesi olma zorunluluğunun bulunduğunu vurguladı.

Birlik olarak, alıcı haklarının korunmasına ve en iyi şekilde hizmet sunulmasına fazla tartı verdiklerini anlatan Bağlıkaya, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Seyahat acentaları dıştan, kişi veya bazı esnaflar aracılığıyla yapılmaya başlanan bu belgesiz faaliyetler, çoğu sorunu bir araya getirmekte, maalesef birçok dolandırıcılığa da açık kapı bırakmaktadır. dahası, konaklama hizmeti bölge şahısların İç İşleri Bakanlığına bildirilmemesi de daha önce yaşandığı üzere çoğu emniyet konusunu ve belirsizliği de beraberinde getirmektedir."

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, bu hizmeti veren şahısların belgesiz bir faaliyette bulunarak vergi vermemesinin ülkede ödenti adaleti ve eşitliğine vurulan en büyük darbelerden olduğunu söyledi.

Birlik olarak bu cins belgesiz faaliyette bulunanları, kanundan doğan görev ve yetkileri çerçevesinde ilgili makamlara bildirmeye devam edeceklerini dile getiren Bağlıkaya, şu açıklamalarda bulundu:

"Devletimiz göre bu sorunun teftiş altına alınması ve ileride oluşabilecek daha büyük sorunlara meydan verilmemesi açısından büyük ağırlık taşımaktadır. Bu hizmetlerin seyahat acentaları vasıtasıyla yapılması ve bu hizmetlerin yolculuk acentaları vasıtasıyla yapılıp yapılmadığının denetlenmesi, güvenlik sorunları, vergi kaybı ve alıcı mağduriyetlerinin önüne geçecektir. Yapılan etkinlik net bir şekilde gezi acentacılığı faaliyetidir, pazarlanan ürün ise net bir şekilde konaklama ürünüdür."

Kiralık villa ve butik otellerdeki doluluk yüzde 100’e dayandı

 

Sahillerde kiralık villa kalmadı