ABD Başkanı Donald Trump’ın 3 Kasım 2020’de yapılması planlanan başkanlık seçimlerini durdurma fikri, bu kararı almada tek yetki sahibi olan Kongre’nin üyeleri ilk önce edinmek üzere çoğu tepki aldı.

BBC’ye kadar Trump, yeni alıcı korona virüs (Kovid-19) salgını sebebiyle çoğu eyalette posta yolu ile oy kullanılması halinde ‘2020 seçimlerinin tarihteki en yanlış ve haksız tercih’ olacağını birçok defa dile getirdi.

Başkan Trump seçimleri erteleyebilir mi?

1845 yılına dayanan bir yasa uyarınca, ABD başkanlık seçimlerinin her dört yılda bir Kasım ayının birincil salı gününde yapılması durum. böylece 2020 seçimlerinin 3 Kasım’da yapılması gerekiyor.

Bu tarihin değiştirilmesi, Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi ve Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato’da yetişkinlik kadar onaylanması ile olası.

Seçimlerin tarihi değişse bile ABD Anayasası, başkanlık döneminin yalnızca dört sene sürmesini şart koşuyor. Başka bir deyişle, Trump’ın bakanlık dönemi 20 Ocak 2021’de öğle saatlerinde sona erecek.

Seçimler ertelenirse ne olur?

Seçimlerin planlandığı gün yapılamaması halinde, Trump’ın yerini Yardımcısı Mike Pence'in alması gerekiyor.

Fakat Pence’in atama süresinin de başkan ile benzer gün sona erdiği göz önüne alındığında, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin görevi devralması öngörülüyor. Fakat, Pelosi’nin tahsis süresinin de Aralık sonunda bitmesi bekleniyor.

Bu senaryoda, başkanlık koltuğu için uygun birey, Senato’nun geçici Başkanı olan 86 yaşındaki Cumhuriyetçi Chuck Grassley olabilir.

Senato Reşitlik Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell ve Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Kevin McCarthy de dahil elde etmek üzere çoğu Cumhuriyetçi Kongre üyesi seçimleri erteleme fikrini reddetti.

Temsilciler Meclisi seçimlerini denetleyici Komite’nin Başkanı Halkçı Zou Lofgren de, seçimlerin herhangi bir tarihe ertelenmesine karşısında çıkarak, “Bunu hiçbir koşulda tartışmayacağız” dedi.

Trump, geçtiğimiz Perşembe günü Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD’lilerin tercih sonuçlarını günler veya aylar sonra değil oylamanın yapıldığı akşam bilmesi gerektiğini vurguladı.

Son günlerde yapılan anketlere tarafından bir takım eyaletlerde Trump’ın, Demokratların adayı olan rakibi Joe Biden’in ardından yer alması dikkat çekiyor.

Ankete katılanlar, ABD yönetiminin korona virüs salgınını ele alma şekli sebebiyle giderek daha artı düş kırıklığına uğradıklarının altını çizdi.

ABD'de son 24 saatte salgın sebebiyle 1442 birey hayatını kaybetti

 

Obama'dan seçimler için korkutma açıklaması

 

Trump'tan bir günde 2 ayrı tercih açıklaması