Aden'in El-Mansura ilçesinde Türk Kızılay Yemen Delegasyonu Başkanı Mustafa Aydınlatılmış ve Türk Kızılay Yemen Delegasyonu Mali Müdürü Alican Budak'ın katılımıyla ülkede ihtiyaç sahibi 13 bin aileye kurban eti dağıtımına başlandı.

Açık Fikirli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bugün Yemen Yüksek Destek Komitesi meslek birliğiyle Aden, Lahic, Dali, Taiz ve Hadramevt vilayetlerindeki 13 bin aileye et dağıtımına başlandı." dedi.

Kampanyanın 3 gün baştan başa devam edeceğini gösteren Açık Fikirli, kurban etlerinin yoksul, yerinden edilmiş ve gereklilik sahibi ailelere dağıtılacağını açıkladı.

Açık Fikirli, kurban etlerinin Türkiye'nin Yemen'deki iç savaştan mağdur olanlara yönelik yardım kampanyası kapsamında dağıtıldığını vurguladı.

Türk Kızılay, uzun süredir siyasi istikrarsızlığın dominant olduğu Yemen'de, sıhhat ve insani destek gibi dağıtılmış alanlarda çalışmalarını yürütüyor.

Yemen'de İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bir takım bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşısında Yemen hükümetine destek veriyor.

Birleşik Milletler'e göre dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de, nüfusun yüzde 80'i insani destek ve korumaya muhtaç.