Sözcü'den Deniz Ayhan haberine tarafından, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Ulusal Piyango'nun yasa dışı sanal kumar piyasasını yalnızca 3 uzmanla denetlediğini söyledi ve ‘'Tüm mali suçlarda ihbar ödülü var. Kanunsuz kumar piyasası için de ihbar ve ödül sistemi uygulansın'' dedi.

Yavuzyılmaz, TBMM KİT Daha Aşağı Komisyonu toplantısında görüşülen Ulusal Piyango İdaresi'nin (MPİ) hesap ve işlemlerine ilişkin muhalefet şerhi yazdı.  Muhalefet şerhinde, “Son yıllarda özellikle internet ortamında yaygınlaşan yasa dışı bahis sorunu ülke gündemini meşgul etmektedir. Kumar oynama yaşının 15'e dek düşmesi, aileleri ve çocukları da korkutma eder duruma gelmiştir. Türkiye'de oynanan yasal iddia pazarı 8 milyar lira iken, yasa dışı pazarın ise 6 milyar lirayı aşmaktadır” diye konuştu.

İHBAR EDENE ÖDÜL VERİLSİN

Milli Piyango İdaresi'nin, sanal kumarı sıkı denetime emrindeki tutması gerektiğini söyleyen Yavuzyılmaz şöyle devam etti: “Fakat İdare, sadece üç uzmanla bilgisayar başında internet sitelerinde seyahat etmek suretiyle denetlemeye çalışmaktadır. Gümrük, uyuşturucu, tarihi eser kaçakçılığı gibi tüm suçlarda ihbar ve ödül sistemi uygulanırken, yasa dışı sanal kumar piyasası için de bu sistem getirilmelidir. Yasa dışı sanal kumar sitelerinin ihbarı için kurum göre ödül sistemi uygulanmalıdır.”