Van’da, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girmek okula gelen bacağından engelli Abdullah Milaz’ın, yanlış sınav kâğıdı getirdiği anlaşılınca okulda görevli polisler seferber oldu. Van Güvenlik Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru Nurhayat Üstündağ, kendi imkanları ile öğrenciyi en yakın karakola götürerek yeni sınav kağıdı çıkarmasını sağladı. Polis memuru Üstündağ, sınav kağıdını çıkardıktan sonra sınava bir dakika kala öğrenciyi okula yetiştirdi. Polis memurunun öğrenci için seferber olduğu o anlar ise okulun güvenlik kamerasına yansıdı.

Meral Yıldız’ın haberine kadar, Yükseköğretim Kurumları Sınavının birinci oturumu saat 10:15’te başlayan sınava dakikalar kala Van İpekyolu Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesine gelen bacağından engelli Abdullah Milaz, hatalı sınav kâğıdı ile geldiğini öğrendi. Büyük panik yaşamış Milaz’ın imdadına Van Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğünde görevli polis memurları yetişti.

SINAVA SON BİR DAKİKA KALA YETİŞTİRDİLER

Sınava girecek olan öğrencinin yanlış imtihan kâğıdı ile okula geldiğini anlayan polis memuru Nurhayat Üstündağ, kendi imkanları ile öğrenciyi en yakın karakola götürerek yeni imtihan kağıdı çıkarmasını sağladı. Polis memuru Üstündağ, sınav kağıdını çıkardıktan sonradan sınava bir dakika kala öğrenciyi okula yetiştirdi.

“KEZA ANNE AYRICA POLİS MEMURUYUM”

Imtihan sonrası gazetecilere konuşan polis memuru Nurhayat Üstündağ, sabah saatlerinde sınav için okula gelerek görev aldıklarını açıklama ederek, “Sınav saatine fazla eksik bir vakit kalmıştı. Sınava gelen bir öğrenciye ait giriş belgesinin yarına ait olduğu söyledi. Ben bir anneyim ve 27 yıllık polis memuruyum. O an çocukla göz göze geldik. Çocuğa ‘yürü gidiyoruz’ dedim. Kendi özel aracımızla götürdüm ve sınava son bir dakika kala yetiştirdim. Umarım sınavı iyi geçmiştir. Ayrica anne ayrica polis memuruyum. İyi ama bu meslekteyim. Sizler için buradayız” biçiminde konuştu.

ÖĞRENCİ İÇİN SEFERBER OLDULAR

Antre esnasında yapmış oldukları kontrollerde öğrencinin bugüne ait imtihan giriş belgesinin olmadığı tespiti üzerine harekete geçtiklerini dile getiren polis memuru Serdar Can ise “Öğrencinin imtihan giriş belgesinin yarına ait olduğunu öğrendik. ÖSYM’de görevli arkadaşlarla bunun tespitini yaptık. daha sonra öğrencimize destek etmeye karar verdik. Öğrencimizi Nurhayat ablamızın önderliğinde sınava yetiştirdik” diye konuştu.

POLİSLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Sınav antre belgesini yanlış aldıkları için bugüne ait imtihan belgesini her yerde çıkarılması gerektiğini ve bunun için de polis ekiplerinin seferber olduğunu anlatan Abdullah Milas isimli öğrenci de sınava girmesini sağlayan polis ekiplerine teşekkür etti.

öte yandan Eylem Özaslan isimli bir öteki öğrenci ise Edremit ilçesinde imtihan yerini karıştırarak Tuşba ilçesindeki hatalı okula gitti. Bunun üstüne harekete geçen polis ekipleri, başarılı bir şekilde öğrenciyi sınava gireceği okula yetiştirdi.

SINAVA GİDERKEN KAYBETTİĞİ KİMLİĞİNİ GERİ GİDİP ARADI, BULDU VE SINAVA YETİŞTİ

Çanakkale’de öğrenciler, Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) girdi. Bir öğrenci sınava gelirken yolda kimliğini düşürünce içeriye alınmadı. Imtihan güzergahında kimliğini arayan vatandaş, son dakikalarda sınava yetişebildi.

Çanakkale’de bugün YKS’ye girecek öğrenciler, sınav saatinden önce imtihan merkezlerine geldiler. Öğrenciler ve velilerin heyecanlı oldukları gözlendi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Durumu Bilimleri Fakültesi’nde sınava gelen bir öğrenci, mektep yolunda kimlik kartını kaybedince sınav salonu girişine müsade verilmedi. daha sonra telaşla imtihan güzergahını tarayan öğrenci kimlik kartını bularak son dakika sınava yetişti.

Antalya'da Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) birinci oturumu öncesi geçirdiği trafik kazasından yara almadan kurtulan öğrencinin imdadına trafik polisi yetişti.

İlker Çetmi yönetimindeki 07 AIF 316 plakalı araba, Muratpaşa ilçesi Köroğlu kavşağında 45 YA 2828 plakalı otomobille çarpıştı.İhbar üzerine kaza yerine 112 Ivedi Servis ve polis ekipleri sevk edildi.

Kazada araçta yer alan sürücü Çetmi yaralanırken YKS'ye yetiştirmeye çalıştığı oğlu Kaan Çetmi yara almadan kurtuldu.Kaza sonrası yerde uzanan baba Çetmi, oğlunun elini tutarak sınavda galibiyet diledi.

Zarar Görmüş Çetmi, ambulansla Vakıf Yaşam Hastanesine götürüldü.Trafik polisi Nahit Şenyücel, Kaan Çetmi'yi motosikletiyle Kepez ilçesi İsmail Hakkı Kaya Ortaokulundaki sınava başlamasına 15 dakika kala yetiştirdi.Şenyücel, yol boyunca Çetmi'ye sınava odaklanması konusunda tavsiyelerde bulundu.

KİMLİĞİNİ UNUTAN DA OLDU, UFAK KIZI BIRAKMADIĞI İÇİN SINAVA GİREMEYEN ANNE DE VARDI

Imtihan salonuna girişte öğrenciler başlangıçta ellerini dezenfekte etti, sonra görevliler tarafından değiştirme maske dağıtıldı. YÖK göre belirlenen saatin sonunda öğrenciler içeriye alınmadı. Sınava girenler içeride ter dökerken, aileleri de açık havada heyecanla beklediler.

öte yandan, sınava gelenlerin yakınlarının sosyal uzaklık kuralına uydukları gözlendi. Polis ekipleri, ara sıra içeride imtihan olduğunu hatırlatarak, dışarıdaki vatandaşlara daha sessiz olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Edirne’nin Keşan ilçesinde Ölçme, Seçme ve Yatırma Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından düzenlenen Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) birincil oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) yapıldı.

Sınava girecekleri yer olan Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi'ne gelen adaylar, okuldaki emniyet görevlileri kadar sosyal uzaklık kurallarına uymaları, kimlik ve imtihan belgesinin yanlarında olması konusunda sık sık uyarıldı. Ama imtihan telaşı bazı sürprizlere sebebiyet verdi ve bir adayın kimliğini unutmasına niçin oldu.

Sınavın yapılacağı okula giren namzet, sınavın başlamasına yaklaşık yarım saat kala kimliğini unuttuğunu fark etti ve telaşla kendisini dışarıda bekleyen velisine koştu. Durumu anlatması üstüne kimliği olmak üzere koşar adımlarla çıkan veli, yaklaşık 20 dakika daha sonra unutulan kimlikle beraber geri geldi ve son anda öğrencinin sınava yetişmesini sağladı.

öte yandan, aynı okulun önünde acayip bir lahza daha yaşandı. Sınav salonunda küçük kızıyla beraber gelen bir diğer bayan adayı, kızı sınava bırakmadı. Annesinin sınava gireceğini söylemesine rağmen bir türlü annesinin elini bırakmayan kız çocuğuna, durumu izah etme çabaları sonuçsuz kaldı.

Okul bahçesindeki öteki velilerin sersemlemiş bakışları altında annesine gitmemesi konusunda ısrarlarına devam eden minik kız, dakikalar sonra güçlükle ikna edilebildi.

sizlere hepsigundem.com farkıyla sunulmuştur